NF Nedir

NF NEDİR ?

Nörofibromatozis sinir doku boyunca, tümör oluşumuna neden olan genetik bir hastalıktır. Bu tümörler kişinin sinir sisteminin herhangi bir yerinde gelişebilir. Örneğin; beyin, omurilik ve sinirler gibi.

Oluşan tümörler genellikle non-kanseröz ( iyi huylu-benign ) tümörlerdir ancak bazen kanseröz (kötü huylu-malign) hale gelebilirler. Bu tümörler nörofibrom adı verildiği için hastalık ismi nörofibromatozis olarak verilmiştir. Semptomlarının genellikle hafif olmasına rağmen duyma kaybı, öğrenme güçlüğü, kalp ve damar problemleri, görme kaydı ve ciddi ağrı gibi önemli komplikasyonları oluşmaktadır.

NF, nörokutanöz bir sendromdur, yani hem sinir hem de deriyi etkiler. Böylelikle, sinir dokunun yanısıra özellikle deriyi ve vücuttaki diğer organları da etkileyebilir.

NF, 3 tipe ayrılır, NF-1, NF-2 ve şvannomatozis adlı gruplarda incelenir. Sitemizde NF-1 ve NF-2 den detaylı olarak bahsedeceğiz. Şvannomatozis, NF'in en nadir görülen tipidir. Deride bulunan tümörlerle (şvannom) seyreder. Bu tümörlerin 2 ve üstü sayıda olması yeterlidir. Tanı ve tedavi için tüm NF türlerinde olduğu gibi,  size en yakın "NF merkezi" veya"üniversite klinigi" ile irtibata geçiniz. Tanı ve tedavi için tüm NF türlerinde olduğu gibi,  size en yakın "NF merkezi" veya"üniversite klinigi" ile irtibata geçiniz.